در دو قسمت قبل با کلیت قصر ذهن آشنا شدید در این قسمت با یک مثال کار با قصرمان را شروع میکنیم 

به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

4- وابسته کنید !

حالا که شما صاحب یک قصر بسیار ارزشمند شده اید وقتش است که میزان بهره برداری آن را به حداکثر برسانید.

مانند اکثر تکنیک های تقویت حافظه تکنیک قصر ذهن نیز از وابسته سازی ها و ارتباط های ذهنی استفاده میکند.

فرآیند ساده ای است ! شما یک تصویر آشنا را در نظر میگیرید ( که به آن میخ حافظه میگویند ) و حالا با چیزی که میخواهید به خاطرش بسپارید ترکیبش کنید . برای ما هر میخ حافظه یک ویژگی مشخص یا یک قسمت مشخص از قصرمان است. 

اگرچه ما میتوانیم هزاران هزار داده و اطلاعات را با این تکنیک به خاطر بسپاریم امّا بیایید با یک مثال ساده شروع کنیم . 

بیایید از خانه مان به عنوان قصر استفاده کنیم ( میتوانید هر جایی که کاملا با آن آشنا هستید را انتخاب کنید ) و برای شروع یک لیست از مواد غذایی را به خاطر میسپاریم .

اولین مورد از این لیست گوشت سرخ شده است ! خوب چشمانتان را ببنید و ( مثل مگنسن :D ) وارد خانه شوید خوب اولین چیزی که در خانه میبینید مسلما در ورودی خانه است حالا تصور کنید که گوشت ها از زیر در بیرون میایند و مثل زامبی ها پاتون رو میگیرند ! بوی گندشان را هم احساس کنید !

برای گوشت سرخ شده کافی است ؟ حالا در را باز کنید و شروع به قدم زدن کنید دقیقا از مسیر هایی که قبلا در ذهن مشخص کرده اید بروید.

حالا دومین آیتمی که میخواهید حفظ کنید را با دومین چیزی که میبینید مرتبط کنید ! مثلا دومین آیتم میتواند تخم مرغ باشد و دومین چیزی که میخواهیم با آن مرتبطش کنیم میتواند یک قاب عکس که در خانه است باشد ! حال دیگر مراحل کار را میدانید  ! تمام مراحل عینا مانند یکدیگرند به جای چشمان فردی که  در نقاشی است تخم مرغ است یا .... بستگی به خلاقیت خودتان دارد سعی کنید این تکنیک را بار ها و بار ها امتحان کنید حتی در مورد چیز های بسیار کوچک تا قدرت خلاقیتتان بالا رود 

 

5-قصرتان را ملاقات کنید !

اگر بار اولتان است از این تکنیک استفاده میکنید ممکن است در مرتبه اول یا دوم که به قصرتان میروید موارد به خاطر سپرده شده را به خاطر نیاورید 

این به خاطر این است که قدرت خلاقیت شما هنوز در مرحله پایینی است و نمیتوانید روابط خنده دار میان گوشت و در را درک کنید 

اما بار سوم حتما برای هر کسی کار خواهد کرد!

اگر شما آیتم هایی که در مرحله قبل حفظ کردید را بعد از یک هفته یا یک ماه ( این مدت در هر بار استفاده بیشتر میشود ) بخواهید به خاطر آورید میتوانید از همان جایی که شروع کردید ( همان جایی که برای حفظ کردن لیست شروع کردید مثلا بیرون خانه که بعد در را دیدید که گوشت ها از زیرش بیرون میایند ) شروع به راه رفتن در همان مسیر قبلی کنید به هر چیزی که نگاه کنید آیتمی که با ان حفظش کرده اید سریع به ذهنتان می آید بدون آن که برای به خاطر آوردنش تلاشی بکنید خودش به خاطرتان میاید ! حال از آخر مسیر به ابتدا حرکت کنید و به همه چیز دقت کنید تا چیزی از قلم نیفتد ( برای مثال شما تخم مرغ را با قاب عکس حفظ کرده اید حال اگر به قاب عکس نگاه نکنید تخم مرغ به یادتان نمی آید ) 

به خاطر داشته باشید که هر چه در هنگامی که میخواهید به قصر ذهن بروید آرام تر و ریلکس تر باشید تکنیک بهتر کار میکند سعی کنید در آن هنگام به هیچ چیز دیگری فکر نکنید درست مانند رویا های خواب ! ( همانطور که دیدید مگنسن در اتاقی که هیچکس در آن نبود و هیچ صدایی نبود وارد کاخ ذهنش میشد و شرلوک هلمز در هند های بسکرویل همه را از اتاق بیرون کرد و بعد وارد قصر ذهنش شد )